EATON JGX3175FAGC G Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg, Fixed Thermal | BH4GQJ
EATON JGX3175FAGC Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg Breaker, 3-Pole, 175A, 600 Vac, 50/60 Hz
Item: BH4GQJModel: JGX3175FAGC
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 175A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 4.13"
Interrupt Rating 50 kAIC at 600V AC, 200 kAIC at 240V AC, 200 kAIC at 480V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Rating 100% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 4.13"