EATON JGS2125FAG G Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg, Fixed Thermal | BH4FUQ
EATON JGS2125FAG Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg Type, 2-Pole, 125A, 600 Vac, 50/60 Hz
Item: BH4FUQModel: JGS2125FAG
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 125A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4.13"
Interrupt Rating 35 kAIC at 480V AC, 18 kAIC at 600V AC, 85 kAIC at 240V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 2
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 4.13"