EATON JGE416033G Molded Case Circuit Breaker, Electronic Ls Trip, 4-Pole, 160A, 600 Vac, Line/Load
Item: BH4FAWModel: JGE416033G
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 160A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.34"
Interrupt Rating 25 kAIC at 480V AC, 18 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 0% Protected Neutral Pole
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LS
Voltage 600V AC
Width 5.34"