EATON JGU4225FAG Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, 4-Pole, 225A, 600 Vac, Line/Load, 50/60 Hz
Item: BH4GLDModel: JGU4225FAG
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 225A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 5.34"
Interrupt Rating 200 kAIC at 240V AC, 150 kAIC at 480V AC, 50 kAIC at 600V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 0% Protected Neutral Pole
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 5.34"