EATON JGEDC3100FAW Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg Type, 3-Pole, 100A, No Terminals, 50/60 Hz
Item: BH4FEFModel: JGEDC3100FAW
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Frame JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Interrupt Rating 25 kAIC at 480V AC, 18 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC
Length 3 11/25"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 3
Terminals Without Terminals
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC/250V DC
Width 4.13"