BUSSMANN HM25030-1QR Fuse Block 30A For 250V NON Fuses | AH9MXB 40LG72
BUSSMANN HM25030-1QR Fuse Block, Fits Industrial Fuse Type, 0 To 30 Amp, 250 VAC/125 VDC, H Class, 18 to 10 AWG, Screw with Quick Connect
Item: AH9MXBModel: HM25030-1QRCross Ref: 40LG72
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fuse Block
Ac Voltage Rating 250V AC
Amp Range 0-30A
Body Material Thermoplastic
Compatible Fuse Series HM25030 Series
Connector Type Screw With Quick Connect
Dc Voltage 125V DC
Fits Fuse Type Industrial
For Fuse Size 2" x 9/16" Dia.
For Use NON
For Use With Non
Fuse Block Design Open
Fuse Block Style Nonrejection
Fuse Current 0-30A
Fuse Overall Diameter 9/16"
Fuse Overall Length 3 1/5"
Fuse Ul Class Class H, Class K5
Height 2"
Housing Material Thermoplastic
Length 3 1/5"
Material Thermoplastic
Mounting Style Bolt-Down, Din Rail
Mounting Type Bolt Down, DIN Rail
Number Of Poles 1
Operating Amps 0-30A
Spring Reinforced Clip Yes
Standards Ce, Csa Certified, Reach, Rohs, Ul Listed
Type Fuse Block
Visual Indication Non Indicating
Voltage 250V AC/125V DC
Voltage Rating 250V AC/125V DC
Width 1"
Wire Range 18 AWG to 10 AWG
Wire Size 10 AWG to 18 AWG