WEG 02018AT3HCT256TF1-W2 Cooling Tower Motor, 20 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, TEAO, 256T Frame, Footed, Premium, F-1 Mounted
20 hp
256T
575V
Get it by Monday, Apr 13
€3,034.56 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cooling Tower Motor |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 93% |
| Enclosure Type | Teao |
| Frame | 256T |
| Frame Size | 256T |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 19.3A |
| Horsepower | 20 hp |
| Insulation Class | Class F |
| No Load Amps | 8A |
| Noise | 64 dBA |
| Number Of Poles | 4 |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor_100% | 0.84 |
| Product Datasheet | weg-02018at3hct256tf1-w2.pdf |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Service Factor | 1 |
| Torque | 58.7 lbs.-ft. |
| Voltage | 575V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 157.5 |
| Ship height (cm) | 72.12 |
| Ship length (cm) | 104.43 |
| Ship width (cm) | 63 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Frame | Rpm | Hp | Service Factor | No Load Amps | Full Load Amps | Output Hp | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01518AT3HCT254TF1-W2 | 575V | 254T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 6.4A | 14.4A | - | €2,527.07 | |
| 00212AT3HCT184TF1-W2 | 575V | 184T | 1100-1200 RPM | - | 1 | 1.8A | 2.58A | 2 hp | €1,205.02 | |
| 01018AT3PCT215T-W22 | 200V | 213/5T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 13A | 28.5A | 10 hp | €1,766.98 | |
| 00718AT3HCT213T-W22 | 575V | 213T | 1700-1800 RPM | 7 1/2 hp | 1 | 3.24A | 7.34A | 7 1/2 hp | €1,609.83 | |
| 02018AT3PCT256T-W22 | 200V | 254/6T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 23A | 55.4A | 20 hp | €3,034.56 | |
| 00712AT3ECT254TF1-W2 | 208-230/460V | 254T | 1100-1200 RPM | 7 1/2 hp | 1 | 4.5/9A | 9.48/19-21A | 7 1/2 hp | €2,897.01 | |
| 02518AT3HCT284TF1-W2 | 575V | 284T | 1700-1800 RPM | 25 hp | 1 | 9.6A | 23.6A | - | €3,853.02 |
Explore Products
- WOODHEAD 1300060194 102003A01F060 Single Ended Cordset, 2 Pole, Male To Pigtail, 16 AWG, PVC, Cable, 1.83m
- GATES 11M2240 Belt, 88.19 Inch Length, 0.276 Inch Thickness
- GEARWRENCH 86178 3/8- Inch Bolt Biter Nut Extractor and Driver
- SPEARS VALVES 3776-762 Reducer Double Wye, Socket, Schedule 40, N.P.R., 16 x 12 Size, PVC
- PARKER P3RA10222N
- RIDGID 38188 Scraper, Hb383
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS TM6-.75MM-SA 100641 Short Metric Straight Thread Mill, Carbide Altin, 0.17 Dia, 3 Flutes, 0.250 Shank Dia
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable Locks And U Locks
- Tag Accessories
- Box End Wrench Sets
- Screwdriver Bits And Nutsetters
- PVC Heater/Benders
- CONDOR Cowhide Leather, Standard, Full Finger Gloves, White
- NIROFLEX USA Niroflex2000 Cut Resistant Gloves, Wrist Length
- VIBCO GIO Series PlasticTurbine Silent Pneumatic Vibrators
- ANVIL 339 Series Welded Pipe Nipples, Schedule 40
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Narrow Mouth, LDPE
- LUMAPRO Miniature Bi-Polar LED Bulb, T3 1/4, 120V
- JUSTRITE Universal Sorbent Rolls, Laminated SMS
- OSG Center Drills
- PALMETTO PACKING 1392S Style Packing Seals, 5/8 Square Inch
- WATTS SD 3 Series Dual Checks With Atmospheric Vents
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 02018AT3HCT256TF1-W2 Cooling Tower Motor, 20 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, TEAO, 256T Frame, Footed, Premium, F-1 Mounted
€3,034.56 /unit
