WEG 01536ET3V215JM-S 14295754 Pump Motor, 15 HP, 3600 RPM, 200/400V, TEFC, 215JM, Footed, Close CoupLED Pump
3600 rpm
15 hp
215JM
Get it by Monday, Apr 13
€2,379.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Application | Closed Coupled |
| Bearing Cap | Yes |
| Body Design | Rolled Steel |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 330% |
| Cable Press Material | Sem |
| Composition | Steel |
| Connection Cables Quantity | 12 |
| Ct Speed Range | 2:1 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 91% |
| Efficiency @ 100% | 91% |
| Efficiency @ 50% | 90.2% |
| Efficiency @ 75% | 91% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Iec | IP55 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | C |
| Frame | 215JM |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Frame Size | 213/5JM |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 15 hp |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Inverter Rating | Inverter Ready |
| L.r. Amperes | 160/321A |
| Locked Rotor Time | 7 sec. |
| Locked Rotor Time (cold) | 12 sec. |
| Locked Rotor Torque | 280% |
| Main Terminal Box Hole | 1.377" |
| Moment Of Inertia (j) | 0.6341 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-1 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Nema Frame | NEMA 213-5JM |
| Nema Mount | C Face With Base |
| No Load Amps | 7.13/14.3A |
| Noise Level | 70 dBA |
| Number Of Poles | 2 |
| Output Hp | 15 hp |
| Output Kw | 11 kW |
| Output Rating | 15 hp |
| Output Rpm | 3535 RPM |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.76 |
| Power Factor 75% | 0.85 |
| Power Factor_100% | 0.89 |
| Rated Current | 19.6/39.1A |
| Rated Speed | 3535 RPM |
| Rated Torque | 22.3 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 200/400V |
| Resilient Base | Without |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 3400-3600 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.81% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 3600 RPM |
| Temp Code | T3 = 200°C |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 200/400V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 81 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Voltage | Service Factor | Hp | Frequency | Motor Enclosure Design | Full Load Amps | Nameplate Rpm | Motor Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01836ET3Y160LFF-W22 | 380-415/460V | 1.25 | 25 hp | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 29.9A | 3550 RPM | - | €5,367.05 | |
| 03736ET3Y200LFF-W22 | 380-415/460V | 1.25 | 50 hp | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 59.8A | 3570 RPM | - | €9,770.55 | |
| 05536ET3Y250S/MFF-W2 | 460V AC | 1.25 | 75 hp | 50/60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 80.3A | 3600 RPM | - | €16,526.29 | |
| 00156ET3H143TC-W22 | 575V AC | 1.25 | 1 1/2 hp | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 1.57A | 3480 RPM | Three Phase | €840.81 | |
| 00236ET3H145TC-W22 | 575V AC | 1.25 | 2 hp | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 2.05A | 3475 RPM | Three Phase | €853.67 | |
| 00336ET3H182TC-W22 | 575V | 1 | 3 hp | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 2.9A | 3515 RPM | Three Phase | €1,055.20 | |
| 00536ET3H184TC-W22 | 575V AC | 1.25 | 5 hp | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 4.72A | 3485 RPM | Three Phase | €1,251.50 |
Explore Products
- GRAINGER 7323_72_0 Alloy Steel Round Tube, 6 Ft Overall Length, 0.049 Inch Wall Thick
- BISHOP-WISECARVER BLA-SB7
- CASH VALVE GT11318608 Diaphragm Assembly, 1/4 Size, Type A31
- SPEARS VALVES 3040-623E Eccentric Stub Surface Reducer, Socket, 100 PSI, PIP x IPS, 10 x 3 Size, PVC
- BALDOR / DODGE 35QZ40R14 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Worm Gear Speed Reducer
- FOREVERBOLT FB3HEXNM8P100 Hex Nut, M80x1.25 Thread Size, SS, 6.2 mm Ht., 13 mm Wd., Gr. 316
Explore More
- KEYSHAFT
- Sockets
- Recorder Datalogger Accessories
- Threadlockers
- Air and Vacuum Release Valves
- Trigger Clamp/Spreaders
- AKRO-MILS 30260 Akrobins Plastic Storage Bins
- AKRO-MILS 30281 Akrobins Super Size Bins
- PLAST-O-MATIC CARD Series Air Release Valves
- H.K. PORTER Center Cut Cutters, Industrial Grade
- BURNDY Hyplug Series Pin Terminal Plug
- DAYBRITE Wire Guards
- STEINER INDUSTRIES 316 Series Velvet Shield Welding Blankets
- MERIT BRASS X158 Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01536ET3V215JM-S 14295754 Pump Motor, 15 HP, 3600 RPM, 200/400V, TEFC, 215JM, Footed, Close CoupLED Pump
€2,379.10 /unit


