WEG 01518ET3V254JM-S 14204933 Pump Motor, 15 HP, 1800 RPM, 200/400V, TEFC, 254JM, Footed, Close CoupLED Pump
1800 rpm
15 hp
254JM
Get it by Wednesday, Apr 8
€3,016.06 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Application | Closed Coupled |
| Bearing Cap | Yes |
| Body Design | Rolled Steel |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 300% |
| Cable Press Material | Sem |
| Composition | Steel |
| Connection Cables Quantity | 12 |
| Ct Speed Range | 4:1 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 92.4% |
| Efficiency @ 100% | 92.4% |
| Efficiency @ 50% | 91% |
| Efficiency @ 75% | 92.4% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Iec | IP55 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | C |
| Frame | 254JM |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Frame Size | 254/6JM |
| Grounding Lugs | Superior |
| Hp | 15 hp |
| Hz | 60 Hz |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Inverter Rating | Inverter Ready |
| L.r. Amperes | 136/272A |
| Locked Rotor Time (cold) | 34 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 19 sec. |
| Locked Rotor Torque | 250% |
| Main Terminal Box Hole | 1.732" |
| Moment Of Inertia (j) | 2.15 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-1 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Nema Frame | NEMA 254-6JM |
| Nema Mount | C Face With Base |
| No Load Amps | 9.95/19.9A |
| Noise Level | 68 dBA |
| Number Of Poles | 4 |
| Output Hp | 15 hp |
| Output Kw | 11 kW |
| Output Rating | 15 hp |
| Output Rpm | 1770 RPM |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.64 |
| Power Factor 75% | 0.76 |
| Power Factor_100% | 0.82 |
| Rated Current | 20.9/41.9A |
| Rated Speed | 1770 RPM |
| Rated Torque | 44.5 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 200/400V |
| Regreasing System | At Drive End And Non-Drive End |
| Resilient Base | Without |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.67% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1800 RPM |
| Temp Code | T3 = 200°C |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 200/400V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 112.05 |
| Ship height (cm) | 32.26 |
| Ship length (cm) | 52.83 |
| Ship width (cm) | 37.08 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Service Factor | Frequency | Motor Enclosure Design | Hp | Full Load Amps | Nameplate Rpm | Motor Type | Mounting Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 00158ET3W90L-W22 | 1 | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 2 hp | 2.8A | 1755 RPM | - | Rigid Base | €914.46 | |
| 00218ET3W100L-W22 | 1 | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 3 hp | 4.1A | 1750 RPM | - | Rigid Base | €1,095.12 | |
| 00418ET3Y112M-W22 | 1 | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 5 1/2 hp | 7.3A | 1755 RPM | - | Rigid Base | €1,177.86 | |
| 00518ET3Y132S-W22 | 1 | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 7 1/2 hp | 9.1A | 1775 RPM | - | Rigid Base | €1,613.01 | |
| 00718ET3Y132M-W22 | 1 | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 10 hp | 12.2A | 1770 RPM | - | Rigid Base | €1,918.09 | |
| 01818ET3Y180MFF-W22 | 1.25 | 50/60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 25 hp | 30.6A | 1775 RPM | - | Face/Base | €4,486.20 | |
| 02218ET3Y180LFF-W22 | 1.25 | 50/60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 30 hp | 36A | 1775 RPM | - | Face/Base | €5,926.53 |
Explore Products
- MAGLINER PDN364810 Pallet Dollies, 36 x 48 Inch Size, 8000/5000 lbs Capacity
- EATON SVX075A1-4A1N1C7D3 Adjustable Frequency Drive, 75HP, DeviceNet, EMC H, No Brake Chopper, FR8
- CONDOR 2MGC1 Welding Gloves, Wing Thumb, Gauntlet Cuff, Gray Cowhide, XL Glove Size, 1 PR
- SPEARS VALVES 830-005 Coupling, FPT, Schedule 80, 1/2 Inch Size, PVC
- EATON C25DNJ350RE Definite Purpose Contactor, 40A, Quick Connect, 50/60 Hz, 3-Pole, Box Lugs
- PASS AND SEYMOUR SPJ13 Blank Wall Plate, Box Mounted, 1 Gang, Brown
- BROWNING 1004845 4B44SD V-Belt Sheave, Multiple, Bushed Bore, 4 Groove, Cast Iron, 4-3/4 in OD, 1/2 to 2 in Bore Dia, 4.2 in A/4.7 in Pitch Dia
- EATON 458D013G06 Circuit Breaker Accessory Switch Kit, 10 A, 480 V, G06, Hma Breakers, Frame J-K, 2A-2B
Explore More
- CORBIN
- KEYSHAFT
- QMARK
- EMUGE
- AMERICAN FILTER CO
- Tray Stands
- Lacing and Lacing Tools
- Ball Screw Support Bearings
- Spherical Roller Bearings
- Gas Infrared Tube Heater Accessories
- CONDOR PU Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A4
- CONDOR General Purpose Gloves, Navy Blue/Black, Smooth Nitrile
- OBERON TCG Arc Flash Kits, 65 Cal Arc Rating
- CONDOR Coated Gloves, Full Finger, Nitrile Coating, Palm Dipped
- ROCKWOOD Door Push Plate
- APPROVED VENDOR Nipple, Steel
- CONRADER Safety Valves
- BLACK & DECKER Lock Pins
- BUSSMANN 170M Series Type /110 Square Body Fuse Links, 1250/1300V
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01518ET3V254JM-S 14204933 Pump Motor, 15 HP, 1800 RPM, 200/400V, TEFC, 254JM, Footed, Close CoupLED Pump
€3,016.06 /unit


