WEG 01012AT3PCT256TF1-W2 Air Handling Motor, 10 HP, 1200 RPM, 200 V, 3 Phase, TEAO, 256T Frame, Footed, Premium, F-1 Mounted
10 hp
256T
200V
Get it by Monday, Apr 13
€3,374.42 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cooling Tower Motor |
| Application | Cooling Tower |
| Body Material | Cast Iron |
| Ct Speed Range | 20:1 |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 91% |
| Enclosure Nema Rating | IC418 - TEAO |
| Enclosure Type | Teao |
| Frame | 254/6T |
| Frame Size | 256T |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 29.7A |
| Insulation Class | Class F |
| Inverter Rating | Inverter Duty |
| Ip Enclosure Rating | IP55 |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical |
| Nema Mount | With Base |
| No Load Amps | 13.8A |
| Noise | 59 dBA |
| Number Of Poles | 6 |
| Output Hp | 10 hp |
| Output Kw | 7.5 kW |
| Output Rpm | 1175 RPM |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor_100% | 0.8 |
| Product Datasheet | weg-01012at3pct256tf1-w2.pdf |
| Rpm | 1100-1200 RPM |
| Service Factor | 1 |
| Space Heater Voltage | 110-127/200-240V AC |
| Temp Code | T3 = 200°C |
| Torque | 44.1 lbs.-ft. |
| Voltage | 200V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 142.2 |
| Ship height (cm) | 72.12 |
| Ship length (cm) | 104.43 |
| Ship width (cm) | 63 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Frame | Rpm | Hp | Service Factor | No Load Amps | Full Load Amps | Output Hp | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01518AT3HCT254TF1-W2 | 575V | 254T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 6.4A | 14.4A | - | €2,527.07 | |
| 00212AT3HCT184TF1-W2 | 575V | 184T | 1100-1200 RPM | - | 1 | 1.8A | 2.58A | 2 hp | €1,205.02 | |
| 01018AT3PCT215T-W22 | 200V | 213/5T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 13A | 28.5A | 10 hp | €1,766.98 | |
| 00718AT3HCT213T-W22 | 575V | 213T | 1700-1800 RPM | 7 1/2 hp | 1 | 3.24A | 7.34A | 7 1/2 hp | €1,609.83 | |
| 02018AT3PCT256T-W22 | 200V | 254/6T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 23A | 55.4A | 20 hp | €3,034.56 | |
| 00712AT3ECT254TF1-W2 | 208-230/460V | 254T | 1100-1200 RPM | 7 1/2 hp | 1 | 4.5/9A | 9.48/19-21A | 7 1/2 hp | €2,897.01 | |
| 02518AT3HCT284TF1-W2 | 575V | 284T | 1700-1800 RPM | 25 hp | 1 | 9.6A | 23.6A | - | €3,853.02 |
Explore Products
- EATON RGH316T91WP44 Molded Case Circuit Breaker, Electronic Li Trip, 250A Trip Rating, 3-Pole, 1600A
- GENERAL PIPE CLEANERS 740680 H-P-15SM Deluxe Spin-Thru Manual Drain Cleaner, 15 Feet Length, 1/4 Inch Size
- GRAINGER 4455_24_0 Stainless Steel Flat Bar, 304, 1 Inch Thick, 6 Inch X 24 Inch Size, Hot Rolled, Mill
- MACROMATIC TH45166-10 Time Delay Relay, Repeat Cycle On 1st, SPDT, 12V DC, 1.8 to 180 sec.
- STA-KON C222M Non-Insulated Locking Fork Terminal, 12-10 AWG Wire Size, 600 V Rating
- MAIN FILTER INC. MF0398295 SP010E05B Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 4.44 Inch Height
- HELICOIL R474-4 Free Running Insert, M10x1 Thread Size, Tanged, 1/2 In Insert Lg., SS
- APPROVED VENDOR 1VE48 Tapping Sheet Metal Screw, 1 In Lg., 2/25 In Head Ht., 0.219 In Head Dia., 4 Screw Size, Phillips, Pan, Pln
Explore More
- KEYSHAFT
- Right Angle Drills
- Hydraulic Pipe Bender
- Coring Rig
- Radiator Specialty Tools
- Voice Data Patch Panels
- DESTACO 217 Series Horizontal Hold Down Clamps
- CONDOR Welding Gloves, Straight Thumb, Standard, Cowhide, Brown
- VIEGA PROPRESS Xl-C Tees, Copper, Press x Press x Press
- ANVIL 2804 Series Flat Anvilets, Threaded
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, 304 Stainless Steel
- LITTLE GIANT PUMPS VersaJet Pro Well Pumps
- MOODY TOOL Hex Driver Set
- BUSSMANN AGU Series Glass And Ceramic Tube Fuses
- BANJO FITTINGS Poly Micro Valves
- WILKERSON FRLs F08 Series Miniature Filters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01012AT3PCT256TF1-W2 Air Handling Motor, 10 HP, 1200 RPM, 200 V, 3 Phase, TEAO, 256T Frame, Footed, Premium, F-1 Mounted
€3,374.42 /unit
