WEG 01018AT3HCT215T-W22 Cooling Tower Motor, 10 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, TEAO, 215T Frame, Footed, Premium
10 hp
215T
575V
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,766.98 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cooling Tower Motor |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 91.7% |
| Enclosure Type | Teao |
| Frame | 213/5T , 215T |
| Full Load Amps | 9.92A |
| Hz | 60 Hz |
| Insulation Class | Class F |
| No Load Amps | 4.52A |
| Noise | 58 dBA |
| Number Of Poles | 4 |
| Output Hp | 10 hp |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor_100% | 0.83 |
| Product Datasheet | weg-01018at3hct215t-w22.pdf |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Service Factor | 1 |
| Torque | 29.4 lbs.-ft. |
| Voltage | 575V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 81.9 |
| Ship height (cm) | 72.12 |
| Ship length (cm) | 104.43 |
| Ship width (cm) | 63 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Frame | Rpm | Hp | Service Factor | No Load Amps | Full Load Amps | Output Hp | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01518AT3HCT254TF1-W2 | 575V | 254T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 6.4A | 14.4A | - | €2,527.07 | |
| 00212AT3HCT184TF1-W2 | 575V | 184T | 1100-1200 RPM | - | 1 | 1.8A | 2.58A | 2 hp | €1,205.02 | |
| 01018AT3PCT215T-W22 | 200V | 213/5T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 13A | 28.5A | 10 hp | €1,766.98 | |
| 00718AT3HCT213T-W22 | 575V | 213T | 1700-1800 RPM | 7 1/2 hp | 1 | 3.24A | 7.34A | 7 1/2 hp | €1,609.83 | |
| 02018AT3PCT256T-W22 | 200V | 254/6T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 23A | 55.4A | 20 hp | €3,034.56 | |
| 00712AT3ECT254TF1-W2 | 208-230/460V | 254T | 1100-1200 RPM | 7 1/2 hp | 1 | 4.5/9A | 9.48/19-21A | 7 1/2 hp | €2,897.01 | |
| 02518AT3HCT284TF1-W2 | 575V | 284T | 1700-1800 RPM | 25 hp | 1 | 9.6A | 23.6A | - | €3,853.02 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0714241 0990D020BH4HCV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 19.17 Inch Height
- THOMAS & BETTS MCC240M20 Copper One Hole Metric Lug, Standard Barrel, 20mm Bolt Size, Tin Plated
- APPLETON ELECTRIC 297602
- PIP 100-93-264538B Contamination Control Mats, 26 x 45 Inch Size, Gray, Case
- MAIN FILTER INC. MF0064534 RHR850G03V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 16.22 Inch Height
- WATTS C-4 Float Ball Round Copper 4 In
- AMERICAN WELDQUIP 75004061+5 Cutting Torch Gooseneck, Lincoln, 400 Amp, 45 Deg. Neck Bend
- BALDOR MOTOR L3514A Single Phase Motor, 115/230V, 1800 RPM, 60 Hz, 1.5 hp, TEFC, 56/56H Frame
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Shelves
- Right Angle Drills
- Strapping Seals and Buckles
- Floor Polishers
- Flashlight Replacement Bulbs
- KRYTOX NRT 8906 Series Nonreactive Grease
- SALISBURY Class 00 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Red
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 2, Mesh Polyester, Hook And Loop, Lime
- CAROL Carolprene Multi-Conductor Cable, Braid Shield
- APPROVED VENDOR Utility Cart
- BRADY Pipe Marker, Deionized Water Return
- VESTIL Quartz Infrared Spot Heaters
- SPEARS VALVES PVC Class 200 IPS Fabricated Fitting 60 Deg. Elbows, Socket x Socket
- 3M MPP+ Fire Barrier Moldable Putty Pads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01018AT3HCT215T-W22 Cooling Tower Motor, 10 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, TEAO, 215T Frame, Footed, Premium
€1,766.98 /unit
