Item: CU9KQYModel: PVJBR2525M16Cross Ref: 56PL88 / 5008738
7 In Stock
1.496"
VB .. 1604 ..
5.906"
1.26"
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Tool Holder |
| Approach Angle | 93° |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Functional Width | 1.26" |
| Inclination Angle | 0° |
| Insert Angle | 35° |
| Insert Clearance Angle | 5° |
| Insert Cutting Edge Length | 16 mm |
| Insert Holding Type | Lever Lock |
| Insert Seat Size | 16 |
| Insert Shape | Diamond |
| Iso Number | PVJBR2525M16 |
| Orthogonal Rake Angle | 0° |
| Overall Length | 150 mm |
| Projection Length | 1.496" |
| Shank Height | 25 mm |