Item: CU9KVJModel: SDJCR1616H11Cross Ref: 56PR99 / 5327603
7 In Stock
0.799"
DC .. 11T3 ..
3.937"
0.787"
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Tool Holder |
| Approach Angle | 93° |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Functional Width | 0.787" |
| Inclination Angle | 0° |
| Insert Angle | 55° |
| Insert Cutting Edge Length | 11 mm |
| Insert Holding Type | Screw On |
| Insert Seat Size | 11 |
| Insert Shape | Diamond |
| Iso Number | SDJCR1616H11 |
| Orthogonal Rake Angle | 0° |
| Overall Length | 100 mm |
| Projection Length | 0.799" |
| Shank Height | 16 mm |
| Shank Width | 16 mm |