Item: CU9KQBModel: PVHBR3225P16Cross Ref: 56PL99 / 5008749
7 In Stock
1.102"
VB .. 1604 ..
6.693"
1.26"
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Tool Holder |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Functional Width | 1.26" |
| Inclination Angle | 0° |
| Insert Angle | 35° |
| Insert Clearance Angle | 5° |
| Insert Cutting Edge Length | 16 mm |
| Insert Holding Type | Lever Lock |
| Insert Seat Size | 16 |
| Insert Shape | Diamond |
| Iso Number | PVHBR3225P16 |
| Lead Angle | 108° |
| Length | 6.693" |
| Orthogonal Rake Angle | 0° |
| Overall Length | 170 mm |
| Projection Length | 1.102" |
| Shank Height | 32 mm |
| Shank Width | 25 mm |