WALTER TOOLS A1249XPL-9.5 Jobber Length Drill Bit, 9.50 mm Drill Bit Size, 81 mm Flute Length, High Speed Steel | CU8TMD 441Y99
WALTER TOOLS A1249XPL-9.5 5236601 Jobber Length Drill Bit, 9.50 mm Size, 81 mm Flute Length, High Speed Steel
Item: CU8TMDModel: A1249XPL-9.5Cross Ref: 441Y99 / 5236601
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Length Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.374"
Cutting Edge Length 2.598"
Decimal Equivalent 0.374
Depthdia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conical Point
Drill Bit Size 9.5 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 2.21 mm
Finish Aluminum Chromium Nitride
Finish - Machining AlCrn
Flute Length 81 mm
Flute Type Parabolic
Grade Grade XPL
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining Grade XPL
Max. Drilling Depth 81 mm
Mfr. Series UFL Series
Number Of Flutes 2
Overall Length 125 mm
Point Angle 130°
Point Type Conical Point
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P
Secondary Material Application Composite, Nickel, Titanium
Secondary Material Application Iso Code O, S
Shank Length 44 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 9.5 mm