WALTER TOOLS A1249XPL-8.6 Jobber Length Drill Bit, 8.60 mm Drill Bit Size, 81 mm Flute Length, High Speed Steel | CU8TFJ 441Y90
WALTER TOOLS A1249XPL-8.6 5236592 Jobber Length Drill Bit, 8.60 mm Size, 81 mm Flute Length, High Speed Steel
Item: CU8TFJModel: A1249XPL-8.6Cross Ref: 441Y90 / 5236592
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Length Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.339"
Cutting Edge Length 2.598"
Decimal Equivalent 0.3386
Depth X Dia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conical Point
Drill Bit Size 8.6 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 2.01 mm
Finish Aluminum Chromium Nitride
Finish - Machining AlCrn
Flute Length 81 mm
Flute Type Parabolic
Grade Grade XPL
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining Grade XPL
Max. Drilling Depth 81 mm
Mfr. Series UFL Series
Number Of Flutes 2
Overall Length 125 mm
Point Angle 130°
Point Type Conical Point
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P
Secondary Material Application Composite, Nickel, Titanium
Secondary Material Application Iso Code O, S
Shank Length 44 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 8.6 mm