WALTER TOOLS A1247-1.25 Jobber Length Drill Bit, 1.25 mm Drill Bit Size, 16 mm Flute Length, 38 mm Overall Length | CU8PAA 442P33
WALTER TOOLS A1247-1.25 5153972 Jobber Length Drill Bit, 1.25 mm Size, 16 mm Flute Length, 38 mm Overall Length
Item: CU8PAAModel: A1247-1.25Cross Ref: 442P33 / 5153972
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 10
Product Specifications:
Item Jobber Length Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.049"
Cutting Edge Length 0.551"
Decimal Equivalent 0.0492
Depth X Dia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 1.25 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.291 mm
Finish Bright
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 16 mm
Flute Type Spiral
Grade General Purpose
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining General Purpose
Max. Drilling Depth 16 mm
Mfr. Series ALPHA X-E
Number Of Flutes 2
Overall Length 38 mm
Point Angle 130°
Point Type Conventional Point
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P, S
Secondary Material Application Composite
Secondary Material Application Iso Code O
Shank Length 22 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 1.25 mm