WALTER TOOLS A1247-5/32IN Jobber Length Drill Bit, 5/32 Inch Size Drill Bit Size, 43 mm Flute Length | CU8RHN 442R26
WALTER TOOLS A1247-5/32IN 5060603 Jobber Length Drill Bit, 5/32 Inch Size Size, 43 mm Flute Length
Item: CU8RHNModel: A1247-5/32INCross Ref: 442R26 / 5060603
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 5
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 5/32"
Cutting Edge Length 1.417"
Decimal Equivalent 0.1563
Depth X Dia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conical Point
Drill Bit Size 5/32"
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.925 mm
Finish Bright
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 43 mm
Flute Type Spiral
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining General Purpose
Max. Drilling Depth 43 mm
Measurement System Fractional Inch
Mfr. Series ALPHA X-E
Number Of Flutes 2
Overall Length 75 mm
Point Angle 130°
Point Type Conical Point
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P, S
Secondary Material Application Composite
Secondary Material Application Iso Code O
Shank Length 32 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 0.156"