WALTER TOOLS A1149XPL-6.6 Screw Machine Drill Bit, 6.60 mm Drill Bit Size, Conventional Point | CU8XNL 441K77
WALTER TOOLS A1149XPL-6.6 5236452 Screw Machine Drill Bit, 6.60 mm Size, Conventional Point
Item: CU8XNLModel: A1149XPL-6.6Cross Ref: 441K77 / 5236452
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.26"
Decimal Equivalent 0.2598
Depth X Dia. Ratio 3xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 6.6 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Screw Machine Length
Drill Point Length 1.54 mm
Finish Aluminum Chromium Nitride
Finish - Machining AlCrn
Flute Length 1 7/32"
Flute Type Parabolic
Grade General Purpose
Number Of Flutes 2
Overall Length 70 mm
Shank Dia. 6.6 mm
Shank Length 39 mm