WALTER TOOLS A1149XPL-6.5 Screw Machine Drill Bit, 6.50 mm Drill Bit Size, Conventional Point | CU8XND 441K76
WALTER TOOLS A1149XPL-6.5 5236451 Screw Machine Drill Bit, 6.50 mm Size, Conventional Point
Item: CU8XNDModel: A1149XPL-6.5Cross Ref: 441K76 / 5236451
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.256"
Decimal Equivalent 0.2559
Depth X Dia. Ratio 3xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 6.5 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Screw Machine Length
Drill Point Length 1.52 mm
Finish Aluminum Chromium Nitride
Flute Length 1.219"
Number Of Flutes 2
Overall Length 70 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Secondary Material Application Composite, Nickel, Titanium
Shank Dia. 6.5 mm
Shank Length 39 mm