WALTER TOOLS A1149XPL-16.5 Screw Machine Drill Bit, 16.50 mm Drill Bit Size, 2 23/64 Inch Flute Length | CU8WUB 441J91
WALTER TOOLS A1149XPL-16.5 5236396 Screw Machine Drill Bit, 16.50 mm Size, 2 23/64 Inch Flute Length
Item: CU8WUBModel: A1149XPL-16.5Cross Ref: 441J91 / 5236396
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.65"
Cutting Edge Length 1.693"
Decimal Equivalent 0.6496
Depthdia. Ratio 3xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 16.5 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Screw Machine Length
Drill Point Length 3.85 mm
Finish Aluminum Chromium Nitride
Finish - Machining AlCrn
Flute Length 2 23/64"
Flute Type Parabolic
Grade General Purpose
Number Of Flutes 2
Overall Length 119 mm
Shank Dia. 16.5 mm
Shank Length 59 mm