WALTER TOOLS A1149XPL-14.5 Screw Machine Drill Bit, 14.50 mm Drill Bit Size, 2 13/64 Inch Flute Length | CU8WRM 441J83
WALTER TOOLS A1149XPL-14.5 5236390 Screw Machine Drill Bit, 14.50 mm Size, 2 13/64 Inch Flute Length
Item: CU8WRMModel: A1149XPL-14.5Cross Ref: 441J83 / 5236390
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Screw Machine Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.571"
Cutting Edge Length 1.614"
Decimal Equivalent 0.5709
Depth X Dia. Ratio 3xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 14.5 mm
Drill Length Class Screw Machine Length
Drill Point Length 3.38 mm
Finish Aluminum Chromium Nitride
Finish - Machining AlCrn
Flute Length 2 13/64"
Flute Type Parabolic
Grade General Purpose
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining General Purpose
Number Of Flutes 2
Overall Length 111 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P
Secondary Material Application Composite, Nickel, Titanium
Secondary Material Application Iso Code O, S
Shank Dia. 14.5 mm
Shank Length 55 mm