WALTER TOOLS A1149XPL-4.6 Screw Machine Drill Bit, 4.60 mm Drill Bit Size, 58 mm Overall Length | CU8XFJ 441K47
WALTER TOOLS A1149XPL-4.6 5236430 Screw Machine Drill Bit, 4.60 mm Size, 58 mm Overall Length
Item: CU8XFJModel: A1149XPL-4.6Cross Ref: 441K47 / 5236430
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.181"
Cutting Edge Length 0.63"
Decimal Equivalent 0.1811
Depth X Dia. Ratio 3xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 4.6 mm
Finish - Machining AlCrn
Flute Length 15/16"
Number Of Flutes 2
Overall Length 58 mm
Shank Dia. 4.6 mm
Shank Length 34 mm