FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 3 1/2" |
| C (outer Race Width) | 3 3/8" |
| D (pitch Circle Diameter) | 3 5/8" |
| F Inner Race O.d. | 1.748" |
| Filler Plug Location | 0.484" |
| Max. Indexing | 300 CPM |
| Max. Overrunning Inner Race | 50 RPM |
| No. Of Tapped Holes | 4 |
| Oil Capacity | 3.4 oz. |
| S (thread Depth) | 0.63" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.95 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| MIUS750-2L | MIUS750-2L | €9,756.28 | |
| MIUS750-70 | MIUS750-70 | €9,756.33 | |
| MIUS400-20 | MIUS400-20 | €1,414.24 | |
| MIUS700-50 | MIUS700-50 | €4,038.30 | |
| MIUS500-30 | MIUS500-30 | €1,717.36 | |
| MIUS400-22 | MIUS400-22 | €1,414.24 | |
| MIUS900-120 | MIUS900-120 | €19,272.97 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR SF4816JY Drill Bushing Type Slip Fixed Drill Size 25/64
- TSUBAKI H35B13 Plain Bore Sprocket, 1/2 Inch Height
- FIBERGRATE 873230 Grating Pultruded Isofr 1 1/2 Inch 3 x 6 Feet
- METRO MUD18-8 Shelf Divider 8 H x 1 Inch Width
- TITAN FASTENERS PCB88-11
- SIEMENS ED63A001 Circuit Breaker, Bolt-On, 1 Ampere, 3 Phase, 25kAIC at 480V
- BOSTON GEAR ORC5SMCMM45M50 Clutches and Brake
Explore More
- KEYSHAFT
- Ash Trays Cigarette Receptacles and Ash Tray Sand
- Garden Hoses
- Edge and Center Finders
- Lighting Magnetic Contactors
- DESTACO 500 Series Weldable Vertical Hold Down Clamps
- MUELLER INDUSTRIES 251 Ductile Iron Simplex Basket Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Screwcaps without O-Ring, for Sample Tubes
- 80/20 Straight Flat Plates, 3 Holes
- OATEY Cleanout Plugs
- UVEX BY HONEYWELL Astro OTG 3001 Safety Eyewears
- GATES Mobile Crimp 4-20 Positive Stop Spacers
- KILLARK FZ/FCL-GF/FST Series Cast Device Covers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI MIUS500-1B Cam Clutch, 1.125 Inch Size
€1,717.36 /unit

