TSUBAKI MIUS400-20 Cam Clutch, 20mm Size
Item: AZ9HWGModel: MIUS400-20
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Cam Clutch
A 2 3/4"
C (outer Race Width) 2.69"
D (pitch Circle Diameter) 2 7/8"
F Inner Race O.d. 1.248"
Filler Plug Location 0.421"
Max. Indexing 300 CPM
Max. Overrunning Inner Race 50 RPM
No. Of Tapped Holes 4
Oil Capacity 2.04 oz.
S (thread Depth) 0.63"