FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 2 3/4" |
| B (overall Diameter) | 6/25" |
| C (inner Race Length) | 2.69" |
| D (pitch Circle Diameter) | 2 7/8" |
| E (cam Clutch Length) | 0.421" |
| F Reservoir Length | 1.248" |
| H No. Of Tapped Holes | 4 |
| Max. Overrunning Inner Race | 2600 RPM |
| Max. Overrunning Outer Race | 800 RPM |
| Oil Capacity | 1.02 oz. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| MGUS500-1D | MGUS500-1D | €1,692.21 | |
| MGUS750-2G | MGUS750-2G | €9,613.31 | |
| MGUS900-100 | MGUS900-100 | €18,990.58 | |
| MGUS750-70 | MGUS750-70 | €9,613.31 | |
| MGUS800-3H | MGUS800-3H | €12,464.33 | |
| MGUS700-65 | MGUS700-65 | €3,979.14 | |
| MGUS400-22 | MGUS400-22 | €1,393.51 |
Explore Products
- HOFFMAN ADP3 26499 Data Pocket Large Mild Steel 12 Inch Height x 12 Inch Length
- GRAINGER 7202_36_0 Stainless Steel Rod 15-5, 1 3/8 Inch Outside Dia, 36 Inch Overall Length
- REGAL 007257AS74 Hand Tap, M5 x 0.8 Size, D1 Limit, 3 Flutes, STI Plug With Chrome
- STEARNS BRAKES 105611200BFF Brake, IP56 230VAC
- T&S S012442-30NS Quarter-Turn Eterna Cartridge, Ltc With Spring Check
- APOLLO VALVES 3T844120A Solenoid, 3 - 4 Way
- WIHA TOOLS 32390 WIHA 32390
- CLEVELAND C60644 Square End Mill, Center Cutting, 3 Flutes, 3/4 Inch Milling Dia, 3 1/4 Inch Length Of Cut
Explore More
- KEYSHAFT
- Cell Phone Lockers
- Borescope Accessories
- Keychain and Mini Flashlights
- Pneumatic Actuated Valve Accessories
- Electrical Box Covers
- LOUISVILLE FS2000 Series Fiberglass Step Ladders
- ANSELL 47-400 Activarmr Light Leather And Pvc Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 101MAT Silent Check Valves
- ANVIL AS300S Series Channel With Long Slots
- SCHLAGE ND Series, Athens Style Lever Lockset
- ALTRONIX Passive UTP Transceiver Hubs
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 7/8-16 Un
- WRIGHT TOOL Deep Throat Forged Steel Body Clamps
- REGAL Plug Hand Taps, 8 Pitch, HSS, Nitride & Steam Oxide
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI MGUS400-18 Cam Clutch, 18mm Size
€1,393.51 /unit

