FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 2 3/4" |
| B (overall Diameter) | 0.13" |
| C (inner Race Length) | 2.69" |
| D (pitch Circle Diameter) | 2 7/8" |
| E (cam Clutch Length) | 0.421" |
| F Reservoir Length | 1.248" |
| H No. Of Tapped Holes | 4 |
| Max. Overrunning Inner Race | 2600 RPM |
| Max. Overrunning Outer Race | 800 RPM |
| Oil Capacity | 1.02 oz. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| MGUS500-1D | MGUS500-1D | €1,692.21 | |
| MGUS750-2G | MGUS750-2G | €9,613.31 | |
| MGUS900-100 | MGUS900-100 | €18,990.58 | |
| MGUS750-70 | MGUS750-70 | €9,613.31 | |
| MGUS800-3H | MGUS800-3H | €12,464.33 | |
| MGUS700-65 | MGUS700-65 | €3,979.14 | |
| MGUS400-22 | MGUS400-22 | €1,393.51 |
Explore Products
- DIXON 61C-04 Compression Nut, 1/2 Inch Hex, 0.44 Inch Length, -65 To 250 Deg. F
- DWYER INSTRUMENTS L4 Mini Flow Switch Explosion Proof
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WRCS4-63-2448EP-5 Mobile Cart, 5 Shelf, Enclosed Panels, 24 x 48 x 69 Inch Size
- ZOELLER 5100-0048
- BALDOR / DODGE 26S15LHD TIGEAR-2 Reducer With Head Output Seal
- MAIN FILTER INC. MF0595327 SBF100218Z25B Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 18.89 Inch Height
- BEHRINGER SYSTEMS UBX-3500 BEHRINGER PIPE SYSTEMS UBX-3500
- BUSSMANN BK/GMD-4A Glass Fuse, 4 A, 250 VAC, Cylindrical, 5.2 mm Diameter, 20 mm Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Single Phase Transformers
- Tiedowns
- Fiber Optic Adapters
- Covers
- Disc Pad Face Plates and Hubs
- KRYTOX GPL 217 Series Extreme Pressure Grade Grease
- TEMPCO Flanged Immersion Heaters
- MUELLER INDUSTRIES 782SS-WE Y Strainers
- COOPER B-LINE B140 Series Three Hole Corner Plates
- CEMENTEX USA Electricians Tool Kits
- HUOT Tap Dispensers
- QUICK CABLE MagnaLug Locking Anti-Rotating Stackable Lugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI MGUS400-H Cam Clutch, 0.5 Inch Size
€1,393.51 /unit

