TSUBAKI MGUS900-4 Cam Clutch, 4 Inch Size
Get it by Friday, May 22
€18,990.58 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 6.38" |
| B (overall Diameter) | 1" |
| C (inner Race Length) | 6 1/4" |
| D (pitch Circle Diameter) | 9 3/4" |
| E (cam Clutch Length) | 3 1/8" |
| F Reservoir Length | 6.693" |
| H No. Of Tapped Holes | 10 |
| Max. Overrunning Inner Race | 1200 RPM |
| Max. Overrunning Outer Race | 400 RPM |
| Oil Capacity | 21.08 oz. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 72 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| MGUS500-1D | MGUS500-1D | €1,692.21 | |
| MGUS750-2G | MGUS750-2G | €9,613.31 | |
| MGUS900-100 | MGUS900-100 | €18,990.58 | |
| MGUS750-70 | MGUS750-70 | €9,613.31 | |
| MGUS800-3H | MGUS800-3H | €12,464.33 | |
| MGUS700-65 | MGUS700-65 | €3,979.14 | |
| MGUS400-22 | MGUS400-22 | €1,393.51 |
Explore Products
- ML KISHIGO 1055-5X High Visibility Vest Class 2 5xl Orange
- MARTIN SPROCKET 40B14STL Sprocket Roller
- JET TOOLS JT9-892450 Engine Lathe, Taper Attachment
- EATON 10316H1072 Limit Switch, 600 VAC, 120 VDC, Side Rotary Actuator, 2Nc Contact, 1P
- EATON SVX005A1-4A1B1C2 Adjustable Frequency Drive, 5HP, NEMA Type 1, 380-500V, Modbus, EMC H, Brake Chopper, FR4
- VERMONT GAGE 911138100 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 0.381 Inch Size
- DESTACO 2002-SR207 Vertical Hold Down Toggle Clamp, 600 lb Holding Capacity
- APPLETON ELECTRIC CMLEDC152D5BUF Led Light Fixture, 150W, With Fuse, 3/4 Inch Hub
Explore More
- KEYSHAFT
- Creepers and Creeper Seats
- Door Hinges
- Pneumatic Strapping Sealers and Tensioners
- Plastic Perforated Sheets
- Filtered Centrifugal Supply Ventilators
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Terry Cloth
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL ARC Flash Jacket And Bib Kit
- IRONCAT Welding Gloves, Elkskin Leather, Pearl
- NORTH BY HONEYWELL RU6500 Series Silicone Full Facepiece Respirators with 5 Point Harnesses
- MUELLER INDUSTRIES 155M Iron Body Simplex Basket Strainers
- MAG-MATE Magnetic Yard Sweeper
- DAYTON Cabinets
- ALLEGRO SAFETY Work Tent, Deluxe
- TSUBAKI Double Pitch Lambda Series Chains
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI MGUS900-4 Cam Clutch, 4 Inch Size
€18,990.58 /unit

