FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 2.992" |
| B (overall Height) | 3.937" |
| C (outer Race Width) | 2.008" |
| D (bolt Circle Diameter) | 3.425" |
| F Inner Race O.d. | 1.772" |
| G Cam Cage Width | 2.205" |
| Inner Race Keyway | 8 mm x 3.3 mm |
| K (thread Depth) | 0.394" |
| Max. Engagement | 350 RPM |
| Max. Inner Race Overrunning | 3600 RPM |
| Min. Inner Race Overrunning | 880 RPM |
| Outer Race I.d. | 2.953" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| BR40HT-S40B-40 | BR40HT-S40B-40 | €1,257.27 | |
| BR90HT-B140B-110 | BR90HT-B140B-110 | €3,872.76 | |
| BR80HT-S80A-80 | BR80HT-S80A-80 | €2,870.89 | |
| BR18HT-R38A-25 | BR18HT-R38A-25 | €835.97 | |
| BR58HT-R101B-70 | BR58HT-R101B-70 | €1,608.05 | |
| BREU80 | BREU80 | €11,680.80 | |
| BR40HT-R66B-35 | BR40HT-R66B-35 | €1,348.45 |
Explore Products
- LYNDEX-NIKKEN 800-012 Collet, 3/16 Inch Size, Exact Size Range
- BALDOR / DODGE 119109 2517 X 1-1/16 KW 2517 X 1-1/16 Keyway Taper Locking Bushing
- MAIN FILTER INC. MF0335715 H0032000595 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron Rating, Viton Seal, 4.56 Inch Height
- GATES BP105 Standard V-Belt, 108 Inch Outside Length
- AKRO-MILS AWS184813017B Bin Shelving Wire, 48 Inch Width, 18 Inch Depth, 8 Bins, Blue
- OSG 1400146501 Thread Forming Tap, 9/16 Inch - 12 Thread Size, 1 Inch Thread Lg, Black Oxide, H6, Semi-Bottoming
- FABORY U36050.725.0001 Retaining Ring, Internal, Standard, 0.187 Inch Thk, 7.575 Inch Grv Dia., Steel
- APPROVED VENDOR P6416NC Drill Bushing Type P Drill Size 3/4 In
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanding Hand Pad Rolls
- Elbow Knee and Ankle Supports
- Strut Channel Accessories
- Nickel Chromium Tubing
- Radial Blade Blower, Belt Drive
- ANVIL AS865 Series Wide Throat Heavy Duty Beam Clamps
- TENNSCO Deluxe Series Storage Cabinet
- SPEARS VALVES PVC UVR Schedule 40 Beige Fitting Male Adapters, Mipt x Socket
- MARTIN SPROCKET QD Bushed Type High Torque Sprockets, 14MM Belt Pitch
- MORSE CUTTING TOOLS 1888 Series Ballnose End Mills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI BREU30 Cam Clutch
€3,556.70 /unit

