FABORY M01220.100.0200 Hex Head Cap Screw, M10 x 1.50 Thread Size, Class 8.8, 25PK | CG8CHU 38CL72
FABORY M01220.100.0200 Hex Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Steel, 200mm Lg., 6.4mm Head Ht., Yellow Zn Plated
Item: CG8CHUModel: M01220.100.0200Cross Ref: 38CL72
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 200 mm
Finish Zinc Yellow
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 6.4 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 17 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 200 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 32 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 45 mm
Overall Length 200 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 32 mm