TSUBAKI BREU100 Cam Clutch
Get it by Thursday, May 21
€19,512.54 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 7.323" |
| B (overall Height) | 10.63" |
| C (outer Race Width) | 4.882" |
| D (bolt Circle Diameter) | 9.449" |
| F Inner Race O.d. | 5.512" |
| G Cam Cage Width | 5.315" |
| Inner Race Keyway | 28 mm x 6 2/5 mm |
| K (thread Depth) | 0.945" |
| Max. Engagement | 180 RPM |
| Max. Inner Race Overrunning | 2500 RPM |
| Min. Inner Race Overrunning | 460 RPM |
| Outer Race I.d. | 8.268" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 45.9 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| BR40HT-S40B-40 | BR40HT-S40B-40 | €1,257.27 | |
| BR90HT-B140B-110 | BR90HT-B140B-110 | €3,872.76 | |
| BR80HT-S80A-80 | BR80HT-S80A-80 | €2,870.89 | |
| BR18HT-R38A-25 | BR18HT-R38A-25 | €835.97 | |
| BR58HT-R101B-70 | BR58HT-R101B-70 | €1,608.05 | |
| BREU80 | BREU80 | €11,680.80 | |
| BR40HT-R66B-35 | BR40HT-R66B-35 | €1,348.45 |
Explore Products
- COXREELS 1175-6-200-SP Hand Crank Hose Reel, 1 Inch Hose Inside Diameter, 200 Feet Hose Capacity
- EATON CLDC3125T56WZG Molded Case Circuit Breaker, L-Frame, Electronic Lsig Trip, 3-Pole, 125A, 600 Vac, 250 Vdc
- KERN AND SOHN 347-445-100-N00 Carrier Bar, 10Cn
- MIP TOOLS M1020 WIPER Wiper Plate
- USA SEALING ZSHAFT-248 Case-Hardened 1060 Carbon Steel Linear Shafts, 2 1/4 Inch Dia, 48 Inch Length
- APOLLO VALVES 3000001 101T3 Class 125 Rising Stem Bronze Gate Valve, Threaded Bonnet 3 Inch Size, 2 x FNPT
- ADVANCE TABCO 94-61-18-36L Regaline Sink, 1-Cpt., Left-Hand, 24 Inch F-To-B X 18 Inch
- ARCH CUTTING TOOLS TNMG 431 UD21 Carbide Insert Triangle
Explore More
- KEYSHAFT
- Gauge Cocks
- Round Belt Connectors
- Fire Hose and Hydrant Valves
- Socket Set Screw Sets
- Liquidtight Conduit Grips
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, 4H5H, Metric Fine
- COTTERMAN PC Series Portable Crossovers
- RUD CHAIN RS Eye Bolts, Metric Thread
- KEO Center Reamer Sets, 3-Flute
- ANVIL AS500S Series Channel With Long Slots
- A&D WEIGHING Moisture Analyzer
- SUPCO Aluminum Fan Blades
- KUSHLAN PRODUCTS Pedestal Cement Mixer
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI BREU100 Cam Clutch
€19,512.54 /unit

