FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Radial Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Bearing Material | Stainless Steel |
| Bearing Type | Double Sealed |
| Bore Dia. | 1 1/4" |
| Bore Tolerance | -0.00045" to 0" |
| Cage Material | Stainless Steel |
| Dynamic Load Capacity | 2880 lbs. |
| Industry Number | SS1654-2RS |
| Lubrication | Grease |
| Max. Speed | 5000 RPM |
| Outside Dia. | 2 1/2" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.001" to +0.001" |
| Seal Material | Synthetic Rubber |
| Static Load Capacity | 1890 lbs. |
| Temp. Range | -40°F to +350°F |
| Width | 5/8" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 1.59 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 6.35 |
| HS code | 8482105052 |
Product Variants
| Model | Industry Number | Bore Dia. | Closure | Outer Ring Width | Ball Material | Outside Dia. | Bore Tolerance | Max. Speed | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SS6001 | SS6001 | 12 mm | Open | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.30 | |
| SS6002 | SS6002 | 15 mm | Open | 9 mm | Alloy Steel | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €25.27 | |
| SS6003 | SS6003 | 17 mm | Open | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €26.46 | |
| SS6000 ZZ FM222 | SS6000ZZ | 10 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 26 mm | -0.008 mm to 0 mm | 34000 RPM | €18.38 | |
| SS6001 ZZ FM222 | SS6001ZZ | 12 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.35 | |
| SS6002 ZZ FM222 | SS6002ZZ | 15 mm | - | - | - | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €26.24 | |
| SS6003 ZZ FM222 | SS6003ZZ | 17 mm | Double Shielded | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €28.27 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Pavement Markers and Pavement Marking Tape
- Faceshield Headgear
- Drum Barrel Pump Accessories
- Punch and Chisel Sets
- Sinker Nails
- SALISBURY Class 00 Lineman Gloves Kit, 11 Inch, Blue
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU420 Gas Springs
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 67 x 25 mm Size
- ANVIL DWVG Series Hangers
- ANVIL AS500 Series Channels, Solid
- DAYTON Replacement Fan Blades
- GLOBE SCIENTIFIC Cryogenic Supplies
- MICRO 100 End Mills, Single Flute, Router, Downcut
- SLOAN Royal Exposed Manual Specialty Water Closet Hydraulic Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN SS3876 2RS FM222 Radial Ball Bearing Stainless Steel 32mm Ss1654 2rs
€82.04 /unit
