FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Radial Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Bearing Material | Stainless Steel |
| Bearing Type | Double Shielded Ball |
| Bore Dia. | 0.312" |
| Bore Tolerance | -0.0003" to 0" |
| Cage Material | Stainless Steel |
| Dynamic Load Capacity | 747 lbs. |
| Industry Number | SS1603ZZ |
| Lubrication | Grease |
| Max. Speed | 6000 RPM |
| Outside Dia. | 7/8" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.0004" to 0" |
| Shield Material | Stainless Steel |
| Static Load Capacity | 317 lbs. |
| Temp. Range | -40°F to +350°F |
| Width | 0.281" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 0.71 |
| Ship length (cm) | 2.22 |
| Ship width (cm) | 2.22 |
| HS code | 8482105044 |
Product Variants
| Model | Industry Number | Bore Dia. | Closure | Outer Ring Width | Ball Material | Outside Dia. | Bore Tolerance | Max. Speed | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SS6001 | SS6001 | 12 mm | Open | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.30 | |
| SS6002 | SS6002 | 15 mm | Open | 9 mm | Alloy Steel | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €25.27 | |
| SS6003 | SS6003 | 17 mm | Open | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €26.46 | |
| SS6000 ZZ FM222 | SS6000ZZ | 10 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 26 mm | -0.008 mm to 0 mm | 34000 RPM | €18.38 | |
| SS6001 ZZ FM222 | SS6001ZZ | 12 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.35 | |
| SS6002 ZZ FM222 | SS6002ZZ | 15 mm | - | - | - | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €26.24 | |
| SS6003 ZZ FM222 | SS6003ZZ | 17 mm | Double Shielded | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €28.27 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Safety Interlock Switches
- Welder Generator Accessories
- Precision Knives and Blades
- Hand Grinder Accessories
- Aquastat Relays
- NEWSTRIPE AeroVent Aerosol Can Recycling Systems
- AUTOQUIP Coil Transfer Cars
- ANVIL AS926 Series Strut Braces
- CONDOR Bib Apron
- PARKER Ball Valves, Polypropylene
- AIRSEPT Hose To Hose Connectors
- GLOBE SCIENTIFIC bScope Microscopes
- COUNCIL TOOL Flathead Fire Axes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN SS3825 ZZ FM222 Radial Ball Bearing Stainless Steel 8mm Ss1603zz
€23.97 /unit
