FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Bearing Industry Number | 635 |
| Bore Dia. | 5 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Cage Type | Sealed |
| Closure | Double Sealed |
| Closure & Seal Type | Double Sealed, Contact Seal |
| Dynamic Load Capacity | 11900 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 11900 lbf. |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Polyrex EM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Maximum Speed | 40000 RPM |
| Min. Temp. | -40°F |
| Miniature Bearing | Yes |
| Outer Ring Width | 6 mm |
| Outside Dia. | 19 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.009 mm to 0 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Ring Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Contact |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Load Capacity | 200 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 200 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 1.9 |
| Ship length (cm) | 1.9 |
| Ship width (cm) | 0.6 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- MALIN CO. MS9226-05 Lockwire, 0.040 Inch Diameter, 134 ft. Length, Oxidized Inconel
- ANVIL 2400239345 AS3126 Series Hold Down Clamp, 1 Inch Size
- ANSELL 11-571-5
- EATON ETR-5000-2A3BB1 Transformer Relay, 40-250 VAC, 19-300 VDC, 8 Inputs, 9 Outputs, Digital Input
- PARKER L071300100 Clevis Rod Kit 0.38in.
- DAYTON 13F950 V-Belt Banded 3/AE6UKA
- INFICON 719-715-G1 Refrigerant Scale Handpiece, Refrigerant Scale Handpiece, 40Kj53, 6 1/2 Inch Length
- EATON FDE322521LA34 Molded Case Circuit Breaker, 100-225A, 3-Pole, 225A, 600 Vac, 250 Vdc, Line And Load
Explore More
- BLODGETT OVENS
- KEYSHAFT
- SUMNER
- CLAUSS
- CUSHMAN
- Lawn Mower Accessories
- Wire Carts
- Gas Furnaces
- Condensate Drain Pans
- Hydraulic Press Accessories
- ALLEGRO SAFETY Saran Air Double Bib Maintenance Free Hoods
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Yellow
- LOUISVILLE FE4200HD Series Fiberglass Extension Ladders
- FACOM 39 Short Reach Combination Wrenches
- RUD CHAIN VABH-W VIP Excavator Hooks
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Filters, Cellulose, 25 Micron, Viton Seal
- WATTS 174A Series Water Boiler Pressure Relief Valves
- EATON Molded Case Circuit Breaker Trip Units, E2L Frame
- HEDLAND Flow Meters For Petroleum Fluids
- ZSI-FOSTER FJT Series Plugs, 1/4 Inch
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN 635 2RS PRX Miniature Ball Bearing, 635, Dbl Sealed, Contact Seal, 5 mm Bore, 19 mm OD
€10.17 /unit

