FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Bearing Industry Number | 627 |
| Bore Dia. | 7 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Cage Type | Sealed |
| Closure | Double Sealed |
| Closure & Seal Type | Double Sealed, Contact Seal |
| Dynamic Load Capacity | 740 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 740 lbf. |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Polyrex EM |
| Max. Speed | 36000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Miniature Bearing | Yes |
| Outer Ring Width | 7 mm |
| Outside Dia. | 22 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.009 mm to 0 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Ring Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Contact |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Load Capacity | 310 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 310 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.2 |
| Ship length (cm) | 2.2 |
| Ship width (cm) | 0.7 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- SHEL LAB SMO28-2 Oven Forced Air 27.5 Cu Feet
- MILWAUKEE VALVE 8619 - F -940 Stem Extension, For Butterball, Size 1-1/4 Inch
- STEARNS BRAKES 105602100KPF Brake, NEMA2 115/230VAC
- ELDON JAMES PD16-NKF Port Disc, 1 Inch Barb, Flat Plate / Mini-Domes
- REGAL 020201AS Hand Tap, M7 x 1 Size, D3 Limit, 4 Flutes, Plug
- STEARNS BRAKES 1086031H2RLF Brake Assembly
- CMT 815.690.11 V-Groove Cut Profile Router Bit, Fractional Inch, Carbide Tipped, 3/4 Inch Cutter Dia
- BALDOR MOTOR L3355 Single Phase Motor, 115/230V, 1800 RPM, 60 Hz, 0.16 hp, TEFC, 42 Frame
Explore More
- KEYSHAFT
- Motor Mounting Bases
- Absorbent Rolls
- Metal Fabrication Machine Accessories
- Farm Duty Motors
- Float Operated Drain Valves
- AKRO-MILS 30283 Akrobins Super Size Bins
- AKRO-MILS Insight Series Ultra Clear Polycarbonate Bins
- CONDOR Back Supports With Stay, Elastic, Detachable Knit Elastic
- GEORG FISCHER Wyes
- VESTIL AMD Series Aluminium Mini Dock Plates
- BROWNING YSB Series Unhardened Steel Bevel Gears, 5 Pitch
- DDS TCN Design Dual Lip Seal Nitrile Rubber Oil Seals
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN 627 2RS PRX Miniature Ball Bearing, 627, Dbl Sealed, Contact Seal, 7 mm Bore, 22 mm OD
€7.27 /unit

