FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Roller Chain Sprocket |
| Bore Dia. | 1 1/2" |
| Bore Type | Fixed |
| Chain Number | 40 |
| Finish | Black Oxide |
| For Chain Number | 40.0 |
| For Chain Pitch | 1/2" |
| For Number Of Strands | 1 |
| Hub Dia. | 3 1/4" |
| Hub Diameter | 3 1/4" |
| Hub Projection | 0.716" |
| Hub Type | One Side |
| Includes | Set Screws |
| Industry Chain Size | 40 |
| Item - Roller Chain Sprockets | Roller Chain Sprocket |
| Keyway | Yes |
| Keyway Width | 3/8" |
| Length Through Bore | 1" |
| Material | Steel |
| Maximum Bore Dia. | 1 1/2" |
| Number Of Set Screws | 2 |
| Number Of Teeth | 26 |
| Outside Dia. | 4.42" |
| Pitch Dia. | 4.148" |
| Set Screw Location | One Setscrew Over The Keyway And A Second Setscrew at 90 Degrees |
| Set Screw Size | 3/8" |
| Teeth Heat Treatment | Hardened Teeth |
| Tooth Width | 0.284" |
| Width Across Tooth Sets | Not Applicable |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 11.23 |
| Ship width (cm) | 11.23 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Teeth | Outside Dia. | Bore Dia. | For Chain Number | For Chain Pitch | Pitch Dia. | Maximum Bore Dia. | Keyway | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D80BS12H X 1 1/2 | 12 | 4.33" | 1 1/2" | 80-2 | 1" | 3.864" | 1 1/2" | Yes | €217.10 | |
![]() |
D60BS13H X 1 1/2 | 13 | 3.49" | 1 1/2" | 60-2 | 3/4" | 3.134" | 1 1/2" | Yes | €124.22 | |
![]() |
D80BS13H X 1 1/2 | 13 | 4.66" | 1 1/2" | 80-2 | 1" | 4.179" | 1 1/2" | Yes | €221.77 | |
![]() |
D60BS14H X 1 1/2 | 14 | 3.74" | 1 1/2" | - | 3/4" | 3.371" | 1 1/2" | Yes | €138.77 | |
![]() |
60BS16H X 1 1/2 | 16 | 4.22" | 1 1/2" | 60.0 | 3/4" | 3.845" | 1 1/2" | Yes | €77.95 | |
![]() |
50BS17H X 1 1/2 | 17 | 3 18/25" | 1 1/2" | 50.0 | 5/8" | 3.401" | 1 1/2" | Yes | €47.33 | |
![]() |
80BS17H X 1 1/2 | 17 | 5.95" | 1 1/2" | 80.0 | 1" | - | 1 1/2" | Yes | €185.89 |
Explore Products
- MANITOWOC 000008871 Air Micro Channel Condenser
- VERMONT GAGE 141291520 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.9152 Inch Size
- EATON EGF1NODCNE100 Ground Fault Sensor, 0.15A Max Dc, 0.15A At 30VDC, Screw Terminals, 120 VAC
- EATON 990104-000 Seal Kit
- PARKER R10-03CK/M3
- MERSEN FERRAZ A072B1DAR0-6R Fuse, Medium Voltage, 7200V, 6R, R Rated, Bolt On Mount Striker
- E JAMES & CO CSBUNA-3/16-50 Rubber Cord Buna 3/16 Inch Diameter 50ft.
- SMITH BEARING HR-1-5/8-B Cam Follower Heavy Stud Hex Socket Unsealed
Explore More
- KEYSHAFT
- Drum Lifters
- Emergency Eye Wash Stations
- Wall Mounted Retractable Barriers
- Buna N Tubing
- Labware Washer Accessories
- MEMPHIS GLOVE Ninja X Bipolymer Coated Gloves
- NORTH BY HONEYWELL Northflex Light Task Plus 5 General Purpose Gloves
- KRYTOX GPL 224 Series Anti Corrosion Grease
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 70 mm Opening
- RUD CHAIN VLBS Load Rings For Welding
- SPEARS VALVES PVC Swing Check Valves With Arrow Indicator, FKM
- SIMPLEX Mechanical Push Button Exit Trims
- DAYTON Mounting Frames
- SIOUX CHIEF Faucet Hole Covers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN 40BS26H X 1 1/2 Roller Chain Sprocket, 1 1/2 Inch Bore Dia, 26 Teeth, Steel
€70.73 /unit




