FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Bore Dia. | 1 1/4" |
| Cage Material | Steel |
| Enclosure Type | Open |
| Internal Clearance | C3 Loose |
| Internal Special Features | No |
| Max. Capacity/filling Slot | No |
| Outer Race Width | 3/8" |
| Outside Dia. | 2 1/4" |
| Precision Class | ABEC 1, ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Snap Ring | No |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Outside Dia. | Internal Clearance | Cage Material | Bore Type | Snap Ring Included | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S8KDD | 3/4" | 1 5/8" | C3 Loose | Steel | - | - | - | €47.45 | |
| S11PP | 1 1/8" | 2 1/8" | C0 Medium | Steel | - | - | Radial | €84.67 | |
| S10P | 1" | 2" | R | Steel | Straight | Without Snap Ring | - | €75.19 | |
| S11K | - | - | - | - | - | - | - | €42.54 | |
| S5P | 1/2" | 1 1/8" | R | Steel | Straight | Without Snap Ring | Radial | €39.74 | RFQ
|
| S9KDD | - | - | - | - | - | - | - | €65.07 | |
| S7KDD | - | - | - | - | - | - | - | €46.13 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Cylindrical Roller Bearings
- Squeegees
- Automatic Flush Valve Retrofit Kits
- Shower Drains
- Wireless Wall Switches
- WESTWARD Knee Pads
- ANSELL 11-318 Hyflex Lightweight Industrial Gloves
- ASHCROFT E Bimetallic Thermometer, 3 Inch External Adjust, Rear Connection
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 89 mm Opening
- RIDGID Hook Jaw For Use With Pipe Wrench
- DAYTON Motors
- LEVITON Industrial Grade Decora Plus Duplex Receptacles, Smooth Face, Back and Side Wire, 15 Amps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN S12K Miniature Ball Bearing, 2.2500 Inch Diameter
€51.08 /unit
