FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Bore Dia. | 1 1/8" |
| Cage Material | Steel |
| Enclosure Type | 2 Seals, Contact Seal |
| Internal Clearance | C0 Medium |
| Internal Special Features | No |
| Max. Capacity/filling Slot | No |
| Mounted | No |
| Outer Race Width | 1/2" |
| Outside Dia. | 2 1/8" |
| Precision Class | ABEC 1, ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Snap Ring | No |
| System Of Measurement | Imperial |
| Type | Radial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Outside Dia. | Internal Clearance | Cage Material | Bore Type | Snap Ring Included | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S8KDD | 3/4" | 1 5/8" | C3 Loose | Steel | - | - | - | €47.45 | |
| S12K | 1 1/4" | 2 1/4" | C3 Loose | Steel | - | - | - | €51.08 | |
| S10P | 1" | 2" | R | Steel | Straight | Without Snap Ring | - | €75.19 | |
| S11K | - | - | - | - | - | - | - | €42.54 | |
| S5P | 1/2" | 1 1/8" | R | Steel | Straight | Without Snap Ring | Radial | €39.74 | RFQ
|
| S9KDD | - | - | - | - | - | - | - | €65.07 | |
| S7KDD | - | - | - | - | - | - | - | €46.13 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Rubber Locking Gaskets
- Compressed Air Sprayers
- Mixing Valves
- Strobe and Flashing Lights
- Electronic Flowmeter Accessories
- AKRO-MILS 30293 Akrobins Super Size Bins
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Coarse
- ANSELL 11-518V Hyflex Cut Resistant Gloves
- ANVIL AS661 Series Strut Brackets, Slot Up
- COOPER B-LINE B822A Series Plastic End Caps
- MALIN CO. Oxidized Inconel Aerospace Lockwire, Orange Canister
- TEADIT 2236 Flexible Graphite Compression Packing Seals with Inconel Wire Jacket, Low Emision
- GRAINGER Plastic Angles
- DESTACO 3P Series 3-Jaw Parallel Grippers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN S11PP Miniature Ball Bearing, 2.125 Inch Diameter
€84.67 /unit
