TIMKEN S5P Miniature Ball Bearing, 1.1250 Inch Diameter
€39.74 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bore Dia. | 1/2" |
| Bore Type | Straight |
| Cage Material | Steel |
| Component Type | Assembly |
| Description | S5P |
| Enclosure Type | One Seals, Contact Seal |
| Internal Clearance | R |
| Internal Special Features | No |
| Lubrication Holes | No |
| Max. Capacity/filling Slot | No |
| Outer Dia. Type | Cylindrical |
| Outer Race Width | 0.313" |
| Outside Dia. | 1 1/8" |
| Precision Class | ABEC 1, ISO P0 |
| Relubricatable | No |
| Retainer Material | Cold Rolled Steel |
| Rolling Element | Ball |
| Row Type | Single |
| Self Aligning | No |
| Series | S-Series |
| Snap Ring | No |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| System Of Measurement | Imperial |
| Type | Radial |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Outside Dia. | Internal Clearance | Cage Material | Bore Type | Snap Ring Included | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S8KDD | 3/4" | 1 5/8" | C3 Loose | Steel | - | - | - | €47.45 | |
| S11PP | 1 1/8" | 2 1/8" | C0 Medium | Steel | - | - | Radial | €84.67 | |
| S12K | 1 1/4" | 2 1/4" | C3 Loose | Steel | - | - | - | €51.08 | |
| S10P | 1" | 2" | R | Steel | Straight | Without Snap Ring | - | €75.19 | |
| S11K | - | - | - | - | - | - | - | €42.54 | |
| S9KDD | - | - | - | - | - | - | - | €65.07 | |
| S7KDD | - | - | - | - | - | - | - | €46.13 |
Explore More
- KEYSHAFT
- C Clamps
- Spiral and Cartridge Rolls
- Platform Truck Accessories
- Evaporative Coolers
- Pump and Cylinder Sets
- DESTACO 2017 Series Horizontal Hold Down Clamps
- LEATHERHEAD TOOLS Ultra Force Axes
- ABUS Lockout Padlock, Keyed Alike
- LOC-LINE 90 Degree Nozzles For 1/2 Inch Systems
- JOHN GUEST Union Elbows, Acetal Gray
- SQUARE D Heavy Duty, Fusible, 240VAC Safety Switches
- MJ MAY Fiberglass Fabric, 1 Inch Width
- FOL-DA-TANK Dielectric Testing Tank Units
- MERSEN FERRAZ Protistor fuses, 1000VDC
- LUMAPRO Miniature Incandescent Bulbs, T2 Lamp Shape
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN S5P Miniature Ball Bearing, 1.1250 Inch Diameter
€39.74 /unit
