FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Bore Dia. | 3/4" |
| Cage Material | Steel |
| Enclosure Type | 2 Metal Shields |
| Internal Clearance | C3 Loose |
| Internal Special Features | No |
| Max. Capacity/filling Slot | No |
| Outer Race Width | 0.438" |
| Outside Dia. | 1 5/8" |
| Precision Class | ABEC 1, ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Snap Ring | No |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Outside Dia. | Internal Clearance | Cage Material | Bore Type | Snap Ring Included | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S11PP | 1 1/8" | 2 1/8" | C0 Medium | Steel | - | - | Radial | €84.67 | |
| S12K | 1 1/4" | 2 1/4" | C3 Loose | Steel | - | - | - | €51.08 | |
| S10P | 1" | 2" | R | Steel | Straight | Without Snap Ring | - | €75.19 | |
| S11K | - | - | - | - | - | - | - | €42.54 | |
| S5P | 1/2" | 1 1/8" | R | Steel | Straight | Without Snap Ring | Radial | €39.74 | RFQ
|
| S9KDD | - | - | - | - | - | - | - | €65.07 | |
| S7KDD | - | - | - | - | - | - | - | €46.13 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Refrigerator/Freezer/Ice Maker Acc
- Stirrers
- Diamond Saw Blades
- Safety Monitoring Relays
- Oil Seals
- ANSELL 87-208 Alphatec Pink Chemical Resistant Gloves
- MEMPHIS GLOVE Big Jake Full Leather Back Premium A+ Side Leather Palm Work Gloves
- ANVIL 001G Series Adjustable Clevis Hangers, Electro-Galvanized Steel, Imperial
- ANVIL AS200H Series Channels With Holes
- ANVIL AS661 Series Strut Brackets, Slot Down
- WESTWARD Roll Pin Punch
- VULCAN HART Stub High Riser
- MARTIN SPROCKET 820 Series Stock Bore Type Conveyor Sprockets, Split Thermoplastic
- AME INTERNATIONAL Pneumatic Torque Wrenches
- KERN AND SOHN CR Q1 Series Load Cells
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN S8KDD Miniature Ball Bearing, 1.625 Inch Diameter
€47.45 /unit
