FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bore Dia. | 1" |
| Bore Type | Straight |
| Cage Material | Steel |
| Component Type | Assembly |
| Enclosure Type | One Seals, Contact Seal |
| Internal Clearance | R |
| Internal Special Features | No |
| Max. Capacity/filling Slot | No |
| Mounted | No |
| Outer Dia. Type | Cylindrical |
| Outer Race Width | 1/2" |
| Outside Dia. | 2" |
| Precision Class | ABEC 1, ISO P0 |
| Relubricatable | No |
| Rolling Element | Ball |
| Row Type | Single |
| Self Aligning | No |
| Series | S-Series |
| Snap Ring | No |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Outside Dia. | Internal Clearance | Cage Material | Bore Type | Snap Ring Included | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S8KDD | 3/4" | 1 5/8" | C3 Loose | Steel | - | - | - | €47.45 | |
| S11PP | 1 1/8" | 2 1/8" | C0 Medium | Steel | - | - | Radial | €84.67 | |
| S12K | 1 1/4" | 2 1/4" | C3 Loose | Steel | - | - | - | €51.08 | |
| S11K | - | - | - | - | - | - | - | €42.54 | |
| S5P | 1/2" | 1 1/8" | R | Steel | Straight | Without Snap Ring | Radial | €39.74 | RFQ
|
| S9KDD | - | - | - | - | - | - | - | €65.07 | |
| S7KDD | - | - | - | - | - | - | - | €46.13 |
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Indoor Light Fixture Accessories
- PAPR Accessories
- Cable Pulling Mesh Grips
- Puller/Separator Sets
- Vacuum Pumps
- CAIMAN Hi Vis Reflective Back Knuckle Protection Mechanics Gloves
- RUD CHAIN Keys With Spring
- VIBCO BBS Series Silent Pneumatic Turbine Vibrators
- KEO Precision 3-Flute Cap Screw Kounterbores
- MUELLER INDUSTRIES 101MHT Silent Check Valves
- COOPER B-LINE B444 Series Rod Support Beam Clamps
- SMC VALVES Isg Series Pressure Switch
- PROTO Tool Tethering Kits
- REIKU Ball Joint Jaws
- DAYTON Right Angle AC Gearmotors, Dual Output Shafts, PSC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN S10P Miniature Ball Bearing, 2 Inch Diameter
€75.19 /unit
