TB WOODS W6414M65 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 65mm Belt Width, 11.229 inch Pitch Dia. | AK6XFV
TB WOODS W6414M65 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 65mm Belt Width, 11.229 inch Pitch Dia.
Item: AK6XFVModel: W6414M65
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transmission Chain Sprocket
Belt Width 65 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing F
Bushing Series F
Construction Plain
Dimension E 0.53"
Dimension L 3.63"
Dimension M 0.06"
Face Width 3.03"
Hub Length 2 1/2"
Hub Location 0.53"
Inside Dia. 9 1/4"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2250 RPM
Number Of Teeth 64
Outside Dia. 11 3/25"
Pitch Dia. 11.229"