TB WOODS W4814M90 QT Power Chain Belt Sprocket, Ductile Iron, 90mm Belt Width, 8.421 inch Pitch Dia. | AX4UFM
TB WOODS W4814M90 QT Power Chain Belt Sprocket, Ductile Iron, 90mm Belt Width, 8.421 inch Pitch Dia.
Item: AX4UFMModel: W4814M90
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transmission Chain Sprocket
Belt Width 90 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing FL
Construction Plain
Dimension E 14/25"
Dimension L 2.38"
Dimension M 3 1/2"
Hub Length 2 3/4"
Material Ductile Iron
Max. Rpm 4600 RPM
Number Of Teeth 48
Outside Dia. 8.31"
Pitch Dia. 8.421"