TB WOODS W4414M90 QT Power Chain Belt Sprocket, Ductile Iron, 90mm Belt Width, 7.72 inch Pitch Dia. | AK6XEY
TB WOODS W4414M90 QT Power Chain Belt Sprocket, Ductile Iron, 90mm Belt Width, 7.72 inch Pitch Dia.
Item: AK6XEYModel: W4414M90
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transmission Chain Sprocket
Belt Width 90 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing FL
Construction Plain
Dimension E 14/25"
Dimension L 2.38"
Dimension M 3 1/2"
Face Width 4.06"
Hub Length 2 3/4"
Inside Dia. 6.13"
Material Ductile Iron
Max. Rpm 5020 RPM
Number Of Teeth 44
Outside Dia. 7.61"