FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Transmission Chain Sprocket |
| Belt Width | 35 mm |
| Bore Type | Quick Disconnect Bushing |
| Bushing | SH |
| Construction | Plain |
| Dimension E | 0.06" |
| Dimension L | 1 1/4" |
| Dimension M | 0.42" |
| Face Width | 1.73" |
| Hub Length | 0.81" |
| Hub Location | 0.63" |
| Inside Dia. | 2 3/4" |
| Material | Ductile Iron |
| Max. Rpm | 11380 RPM |
| Number Of Teeth | 34 |
| Outside Dia. | 3 9/25" |
| Pitch Dia. | 3.409" |
| Product Type | QT Power Chain |
| Rpm High | 11,380 rpm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.72 |
| Ship height (cm) | 8.53 |
| Ship length (cm) | 8.53 |
| Ship width (cm) | 3.51 |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Belt Width | Max. Rpm | Rpm High | Bushing | Pitch Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
W228M12 | 22 | 2.206" | 2.15" | 12 mm | 11620 RPM | 11620 RPM | MPB | - | €201.70 | |
![]() |
W228M22 | 22 | 2.206" | 2.15" | 22 mm | 11620 RPM | 11620 RPM | MPB | - | €240.03 | |
![]() |
W228M60 | 22 | 2.206" | 2.15" | 60 mm | 11620 RPM | 11620 RPM | MPB | - | €302.23 | |
![]() |
W248M12 | 24 | - | - | 12 mm | 16230 RPM | 16230 RPM | JA R | - | €181.79 | |
![]() |
W248M22 | - | - | - | - | 16230 RPM | 16230 RPM | - | - | €257.94 | |
![]() |
W248M60 | 24 | 2.406" | 2.35" | 60 mm | 10630 RPM | 10630 RPM | MPB | - | €334.54 | |
![]() |
W268M12 | - | - | - | - | 14960 RPM | 14960 RPM | JA R | - | €183.82 |
Explore Products
- CINCINNATI FAN B753T
- SPEEDAIRE 45YY26 Needle And Chisel Scaler Kit, 2 1/4 Inch Stroke Length, 3000 Bpm, Round
- CENTRAL SPECIALTIES LTD 1500BLK Plastic Tray Stand Black
- STEARNS BRAKES 108706100208 Brake-Rl Tach Machspln Hub
- HEIDOLPH 036303370 Spare Tension Roller, Ptfe/Stainless Steel
- APOLLO VALVES 701080239 Bronze 2 Pcs Ball Valve with Stem Grounded, SS Hi-Rise Locking Wheel Handle, SS Nut 2 Inch Size, 2 x FNPT
- ADVANCE TABCO SRKD-3 Speed Rail, Double Tier, 36 Inch Size, 18-20 Bottle Cap., Ss
- GRAINGER ZUSAVB75138 O-Ring, 2 1/8 Inch Inside Dia, 2 5/16 Inch Outside Dia, 75 Shore A, Brown
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanding Hand Pad Rolls
- Handles Frames and Braces
- Push to Connect Tube Fitting Accessories
- Lens Cleaning Stations
- Enclosed Service Carts
- ANSELL 08-352 Alphatec Neoprene Chemical Resistant Gloves
- LAKELAND Hooded Coveralls, Zipper, Blue
- JOHN GUEST Reducing Elbows, Acetal Gray
- MUELLER INDUSTRIES 581CS-N Y Strainers
- ANVIL AS6024 Series Hex Head Cap Screws, Electro-Galvanized
- V1K FILTERS 600V & Below Input Voltage UL Type 1 Enclosure Output Filters
- W F HARRIS LIGHTING Lampholders
- GENERAL PIPE CLEANERS Jet Accessory Hoses
- NIBCO F-619 Series Gate Valves, Class 125, Cast Iron, Non-Rising Stem, Flanged
- SIOUX CHIEF Metal Deep Escutcheons
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS W348M35 QT Power Chain Belt Sprocket, Ductile Iron, 35mm Belt Width, 3.409 inch Pitch Dia.
€358.24 /unit





