TB WOODS W4414M65 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 65mm Belt Width, 7.72 inch Pitch Dia. | AK6XEX
TB WOODS W4414M65 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 65mm Belt Width, 7.72 inch Pitch Dia.
Item: AK6XEXModel: W4414M65
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transmission Chain Sprocket
Belt Width 65 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing E
Bushing Series E
Construction Plain
Dimension E 0.03"
Dimension L 2.63"
Dimension M 11/25"
Face Width 3.03"
Hub Length 1.63"
Hub Location 22/25"
Inside Dia. 6.13"
Material Cast Iron
Max. Rpm 3290 RPM
Number Of Teeth 44
Outside Dia. 7.61"