TB WOODS W1128M12 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 4.38 inch Hub Dia., 12mm Belt Width
112
Get it by Thursday, Apr 9
€480.86 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Transmission Chain Sprocket |
| Belt Width | 12 mm |
| Bore Type | Quick Disconnect Bushing |
| Bushing | SK |
| Construction | Spoked |
| Dimension E | 18/25" |
| Dimension L | 1.88" |
| Dimension L | 1 22/25" |
| Dimension M | 0.33" |
| Face Width | 0.83" |
| Hub Dia. | 4.38" |
| Hub Length | 1 1/4" |
| Inside Dia. | 10" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 2240 RPM |
| Number Of Teeth | 112 |
| Pitch Dia. | 11.229" |
| Product Type | QT Power Chain |
| Rpm High | 2240 RPM |
| Rpm High | 2,240 rpm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.49 |
| Ship height (cm) | 28.4 |
| Ship length (cm) | 28.4 |
| Ship width (cm) | 1.19 |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Belt Width | Max. Rpm | Rpm High | Bushing | Pitch Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
W228M12 | 22 | 2.206" | 2.15" | 12 mm | 11620 RPM | 11620 RPM | MPB | - | €201.70 | |
![]() |
W228M22 | 22 | 2.206" | 2.15" | 22 mm | 11620 RPM | 11620 RPM | MPB | - | €240.03 | |
![]() |
W228M60 | 22 | 2.206" | 2.15" | 60 mm | 11620 RPM | 11620 RPM | MPB | - | €302.23 | |
![]() |
W248M12 | 24 | - | - | 12 mm | 16230 RPM | 16230 RPM | JA R | - | €181.79 | |
![]() |
W248M22 | - | - | - | - | 16230 RPM | 16230 RPM | - | - | €257.94 | |
![]() |
W248M60 | 24 | 2.406" | 2.35" | 60 mm | 10630 RPM | 10630 RPM | MPB | - | €334.54 | |
![]() |
W268M12 | - | - | - | - | 14960 RPM | 14960 RPM | JA R | - | €183.82 |
Explore Products
- APOLLO VALVES 87A90A2435 SS Full Port Ball Valve, Spiral Wound Graphite Body Seal, RPTFE Bearing, PTFE Seat and Seals 4 Inch, 2 x Flange
- MCR SAFETY 9361S Coated Glove, S, Dotted, PVC, Kevlar
- SALSBURY INDUSTRIES 4815BLK Holder, 7.25 x 4.5 x 16 Inch Size, Black
- LAB SAFETY SUPPLY 24J936 Sample Bag 100 Ounce
- ANVIL 0811023605 Street Elbow, 45 Deg. Bend, 3/4 Inch Size, Galvanized Malleable Iron
- EATON H059964-20-SSCE Chemical Hose, 4 Inch I.D., Purple, 20 ft. Length
- TMI 999-00266 Roll-up Door Motorized 8 Feet Height x 8 Feet Width
Explore More
- KEYSHAFT
- Cantilever Storage Rack Components
- Fall Protection Kits
- DC Motor and Control Assemblies
- HID Fixture Reflectors
- Process Heater Element Accessories
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6000 Series Heavy Duty Gasket Cutter Kits With Cutting Board
- IRONCAT MIG Welding Gloves, Premium Cowhide Leather
- CONDOR Leather Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A4
- COLDER PRODUCTS COMPANY PLC Series Coupling Inserts, Acetal
- ANVIL AS150EH Series Channels With Elongated Holes
- BRADY Banding Tape, Orange
- WESTWARD Flat Chisel
- COOPER B-LINE B494 Series Braced Single Brackets
- GRAINGER Buna N Oil Resistant Rubber Cord Stock
- HUMBOLDT Screen Cloths
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS W1128M12 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 4.38 inch Hub Dia., 12mm Belt Width
€480.86 /unit





