TB WOODS W1128M12 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 4.38 inch Hub Dia., 12mm Belt Width | AK6XDF
TB WOODS W1128M12 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 4.38 inch Hub Dia., 12mm Belt Width
Item: AK6XDFModel: W1128M12
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transmission Chain Sprocket
Belt Width 12 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing SK
Construction Spoked
Dimension E 18/25"
Dimension L 1.88"
Dimension L 1 22/25"
Dimension M 0.33"
Face Width 0.83"
Hub Dia. 4.38"
Hub Length 1 1/4"
Inside Dia. 10"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2240 RPM
Number Of Teeth 112
Pitch Dia. 11.229"