TB WOODS W1928M12 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 5.25 inch Hub Dia., 12mm Belt Width | AK6XDP
TB WOODS W1928M12 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 5.25 inch Hub Dia., 12mm Belt Width
Item: AK6XDPModel: W1928M12
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Transmission Chain Sprocket
Belt Width 12 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing SF
Construction Spoked
Dimension E 0.69"
Dimension L 2"
Dimension M 12/25"
Face Width 0.83"
Hub Dia. 5 1/4"
Hub Length 1 1/4"
Inside Dia. 18"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1310 RPM
Number Of Teeth 192
Outside Dia. 19 1/5"
Pitch Dia. 19.249"