TB WOODS 8MPC63S36 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 36mm Belt Width, 6.316 inch Pitch Dia.
4000 RPM
Get it by Monday, May 25
| Belt Type | Polychain |
| Belt Width | 36 mm |
| Bore Type | Taper Lock Bushed |
| Bushing | 2517 |
| Bushing Type | 2517 |
| Construction | Plain |
| Dimension E | 0.0" |
| Dimension L | 1 3/4" |
| Dimension M | 0.11" |
| Face Width | 1.86" |
| Hub Length | 1 3/4" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 4000 RPM |
| Number Of Teeth | 63 |
| Outside Dia. | 6 1/4" |
| Pitch Dia. | 6.316" |