TB WOODS 14MPC39S68 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 68mm Belt Width, 6.842 inch Pitch Dia.
3720 RPM
| Belt Type | Polychain |
| Belt Width | 68 mm |
| Bore Type | Taper Lock Bushed |
| Bushing | 3020 |
| Bushing Type | 3020 |
| Construction | Plain |
| Dimension L | 2" |
| Dimension M | 1.33" |
| Hub Length | 2" |
| Hub Projection | 1.33" |
| Hub Projection (in.) | 1.33" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 3720 RPM |
| Number Of Teeth | 39 |
| Outside Dia. | 6.73" |
| Pitch Dia. | 6.842" |